הממשלה דחתה את הצעת החוק להצלת ים המלח. עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין': "הממשלה בחרה להתייצב לימינם של המפעלים ונכשלה בשמירה על ים המלח. בזכות התגייסותו הנחרצת של השר להגנת הסביבה שהגיש ערר על החלטת ועדת שרים, נגיש את ההצעה שוב בשבועות הקרובים". מחר יערוך ארגון ידידי כדור הארץ מזה"ת מסע לוויה לים המלח, מול משכן הכנסת

כלים

ועדת שרים לחקיקה דחתה היום (א) את הצעת החוק להגנה ושיקום ים המלח שנוסחה ע"י 'אדם טבע ודין' והוגשה על ידי דב חנין ושורה של ח"כים בהם משה גפני, זבולון אורלב, דוד רותם, איתן כבל. הצעת החוק נדחתה ברוב של 8 נגד 7 שרים, אך השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הגיש ערר כך שההצעה תעלה להכרעה מחודשת בעוד כשבועיים.

הצעת החוק שנדחתה היום מגבילה את היקף שאיבת המים מים המלח, מחייבת את המפעלים לשקם את הנזקים שגרמו לאזור ומאפשרת את ביטול הזיכיון של המפעלים אם לא יעמדו בתנאים.

עו"ד עמית ברכה, מנכ"ל 'אדם טבע ודין' אמר: "בזכות נחישותו של השר להגנת הסביבה שהגיש ערר על החלטת הממשלה – תעלה הצעת החוק לדיון מחודש בעוד כשבועיים ואנו מקווים כי הממשלה שבחרה להתייצב היום לצידם של המפעלים ולא לנקוט בפעולה ממשית שתציל את ים המלח, תשנה את עמדתה".

עו"ד ברכה בירך את השר ארדן, את השר מסז'ניקוב ואת כל השרים שהצביעו היום בעד הצעת החוק ואמר כי תמיכתם מעידה על מחויבות אמיתית ובלתי מתפשרת לתקן את טעויות העבר ולהבטיח את המשך קיומו של ים המלח כאוצר טבע נדיר.

ח"כ דב חנין, יוזם הצעת החוק להגנת ושיקום ים המלח, הביע אכזבה מעמדת הרוב בועדת השרים לענייני חקיקה, על פיה הממשלה מתנגדת לחוק:

"קל לסמס לטובת ים המלח, אבל הרבה יותר קשה להצביע באמת עבורו. אסור להחמיץ את הרגע – כי ים המלח באמת הולך וגווע לנגד עינינו. רק התמודדות כוללת, כפי שהצעת החוק שלנו מציעה – תוכל לעצור את ההידרדרות המהירה ולהתחיל להפוך את הכיוון.

בכוונתי להמשיך במאבק הזה. אני מברך על עמדתם של שרי התיירות והגנת הסביבה המבינים את חומרת המצב ואת הצורך בפעולה וקורא לציבור להתגייס למערכה."

מחר (שני) ב- 9:30, יערוך ארגון ידידי כדור הארץ מזה"ת מסע לוויה לים המלח, מול משכן הכנסת.

לדברי מארגני המחאה, הצעת חוק זו מסמלת את התקווה האחרונה להצלתו של הים, והיעדר התמיכה הממשלתית הנחוצה לשם העברת החוק היא מכה אנושה לים המוות.

במסע ישתתפו פעילי הארגון, לבושים שחורים, אשר ישאו אלונקה עם גוויתו הסמלית של הים.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS