המחיר היקר ביותר בו נמכר יהלום עד היום היה 83,000,000 $ (או במילים: 83 מיליון דולר) בשנת 2013. מדובר ביהלום ורוד במשקל של כ- 60 קראט. רוב היהלומים אינם נמכרים בסכומים כאלה, אך בהתחשב בעובדה שמחירו הממוצע של יהלום יכול להגיע למחירה של מכונית יד שנייה, אם ברשותכם יהלומים, או שאתם עומדים בפני רכישת יהלומים או תכשיטים משובצים ביהלומים, כדאי לבצע הערכת יהלומים מקצועית לקביעת ערכו הריאלי של היהלום. מומחי היהלומים של חברת אסטים הערכות, עירד יוגב ודוד ברוך, מסביר על החשיבות של הערכת יהלומים מקצועית וכיצד היא נעשית.

כלים

תעודה גמולוגיתרוב היהלומים מגיעים עם תעודה גמולוגית, המעידה על איכות היהלום ועל משקלו. תעודות אלה ניתנות לזיוף, ומכיוון שמרבית רוכשי היהלומים אינם מבינים לעומק בתחום רצוי ומומלץ לתת אתהיהלום, ואת התעודה, לבדיקת מומחים להערכת יהלומים. התעודה הגמולוגית, גם כשהיא אמיתית, אינה מעידה על ערכו של היהלום באופן ישיר, אלא מתארת בלקוניות את איכויותיו לפי נתונים כגון צבע, ניקיון, משקל, ליטוש, גימור, פרופורציות ועוד, וכדי לדעת את ערכו יש להיעזר במומחים להערכת יהלומים.

קביעת שוויו של היהלוםערכו של היהלום נקבע לפי פרמטרים נוספים על אלה המצוינים בתעודה הגמולוגית, כמו עובי החגורה, סטייה בזוויות, דיוק הפרופורציות ועוד. יהלום שלוטש בצורה מדויקת יהיה שווה פי שתיים ויותר מיהלום שנתוני המשקל, הצבע והניקיון שלו זהים אך ליטושו לקוי. קביעת ערכו של היהלום חייבת להתבצע על ידי מעריך מקצועי, ואין לסמוך על סוחרי היהלומים. על אף נסיונם הרב בתחום, ולמרות שסביר כי לסוחרים מנוסים יש יכולת להעריך, באופן גס, את ערכו של יהלום זה או אחר, ישנם פרטים קטנים ודקויות שהם אינם יכולים לראות, ולעיתים הם מוטים על ידי הרצון לקנות בזול ולמכור ביוקר.

הערכת יהלומים מקצועיתאם אתם עומדים להשקיע סכום מכובד ברכישת יהלומים, כדאי להשקיע עוד סכום קטן בבדיקה מקצועית וקביעת ערכו של היהלום. השקט הנפשי שמתלווה להערכת יהלומים מקצועית שווה את עלות ההערכה, שהיא אפסית ביחס לסכום שאתם עומדים לשלם על היהלום. עדיף, כמובן, לבצע את הערכת היהלומים לפני רכישתם, אך כדאי לדעת שהערכת יהלומים יכולה להתבצע גם לאחר הקנייה. במידה ותגלו שרימו אתכם תוכלו לדרוש את ביטול העסקה או החזר כספי לפי שוויו האמיתי של היהלום.

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS