כלים

סטודנטים מהמחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר יצרו תכשיטים ייחודיים בהשראת קליגרפיה יפנית. בתערוכה בשם "שודו", שתוצג החל מה-3 במאי 2013, בספריית שגרירות יפן בישראל יוצגו האובייקטים לצד סקיצות וצילומים אמנותיים של העבודות

"שודו" (Shodo) היא תנועת היד המעודנת המאפיינת את כתיבת סימני הקליגרפיה היפניים, המכונה גם "כתב הנפש", הינה אחת האומנויות המסורתיות הנעלות ביותר בתרבויות המזרח (יפן וסין).

ה"שודו" היוותה השראה לפרויקט ייחודי במחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר, כאשר במסגרת קורס "עיצוב תכשיטים תעשייתי", בהנחיית בתיה ואנג, חקרו הסטודנטים את תרבות יפן העתיקה והמודרנית, תוך התמקדות בקליגרפיה. תהליך זה ביקש להכשיר אותם לפתח שפה עיצובית שתאפשר להם ליצור תכשיטים השואבים את השראתם מהאומנות הייחודית, וניתנים לשכפול ויצור מסחרי.

כחלק מהתהליך הלימודי נחשפו הסטודנטים להרצאות בנושא קליגרפיה יפנית ותרבות יפן. כל אחד מהסטודנטים משנקר התבקש לבחור ממערכת הכתב היפני את הסימן המתאר את שמו ולעצב בהשראתו תכשיטים - בדו ותלת-ממד. בתוך כך, התבקשו הסטודנטים להתייחס גם למשמעות שמם, וגם לצורה הגרפית של סימן כתב בודד.

הפרויקט בוצע בליווי ושיתוף שגרירות יפן בישראל, שנציגיה גילו התעניינות רבה בתוצרים ובתהליך העבודה. בהצגת העבודות במחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר, השתתפו מר טומואקי שימאנה, ראש מחלקת תרבות ותקשורת של השגרירות ומר קימיהארו קורוקאווה, נספח התרבות והעיתונות. הם שוחחו עם הסטודנטים על העבודות שיצרו ועל משמעותן והסתקרנו מהיצירות שהחלו בסימנים היפניים המוכרים להם היטב והמשיכו לאובייקטים בהם חלה הזרה מוחלטת של האות עצמה.

שיתוף הפעולה של המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר עם שגרירות יפן בישראל החל כבר בשנת 2008, אז הוצגה התערוכה "יפן בחוויה שלי". בתערוכה כל סטודנט התבקש לעצב וליצור אובייקט המתייחס למפגש אישי שלו עם התרבות היפנית. היתה זאת הפעם הראשונה בה הוצגה תערוכה פתוחה לציבור במתחם השגרירות היפנית והיא זכתה לעניין רב ולביקורות משבחות.

התערוכה "שודו" תוצג בספריית שגרירות יפן בתל-אביב (רחוב ברקוביץ 4), החל מיום שישי ה-3 במאי 2013 ועד ליום שישי ה-17 במאי 2013. שעות פתיחה: ימים ב'-ה': 13:00-10:00, 16:00-14:00; ימי ו': 14:00-10:00.

03-17/05/13 | ספריית שגרירות יפן בתל-אביב | אירוע פתיחה: יום ו', 03.05, בשעה 11:00

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS