יוקרה וזיוף, מקור וחיקוי - סטודנטים מהמחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר יצרו תכשיטים ייחודיים עם אבני סוורובסקי, בהשראת סיפורו של גי. דה מופאסאן "המחרוזת". במסגרת הקורס "פרויקט רעיוני", בהנחיית ענת אבוקיה-גרוזובסקי, גבי כריחלי ושירי עבדה, הם עיצבו תכשיטי אופנה המציעים פרשנות מקורית ויצירתית לדיאלוג ולמתח שבין יוקרה לזיוף, בין מקור לחיקוי. תכשיטים אלה יוצגו בתערוכה המשותפת לשנקר ולתכשיטי סוורובסקי שתפתח ב-21 בינואר ותמשך עד ה-5 בפברואר.

כלים

מיכל-זגורי(צילום:תמי דהן)

"המחרוזת" | תערוכת תכשיטי סוורובסקי | 21.1-5.2 | גלריה "לורבר" שנקר ר"ג

אירוע הפתיחה: ביום שלישי, 21/1/14 בשעה 19:00

בסיפורו הקצר "המחרוזת", שפורסם בשנת 1884 והפך לקלאסיקה ספרותית, מתאר מופאסאן את קורותיו של זוג ממעמד סוציו-אקונומי נמוך, המוזמן באופן חד-פעמי לנשף נוצץ. האישה, שעבורה מדובר בהגשמת חלום, מתכוננת ממושכות לאירוע ומשקיעה את מעט החסכונות שצברו ברכישת שמלה מהודרת. כשהיא מגלה שלא נותר לה כסף לקניית תכשיט הולם, היא מתגברת על בושתה ושואלת מחרוזת יהלומים מחברתה העשירה. בתום האירוע הנוצץ מגלים בני הזוג שהתכשיט אבד, כך שהם נאלצים לשעבד את חייהם ואת עתידם בכדי לרכוש פריט זהה, מבלי לדעת שהיה מדובר בחיקוי פשוט וזול.

מזה עשר שנים תומכת חברת תכשיטי סוורובסקי (בייצוגה הבלעדי של חברת א.ילון בע"מ) בשיתופי פעולה ובפרויקטים ייחודים במחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר. דרך תהליכי לימוד ומחקר מעמיקים, מתבקשים משתתפי הקורס להציע שימוש יוצא דופן ב"קריסטלים" הפופולאריים של סוורובסקי.

כאמור, ההשראה שנבחרה בשנת הלימודים האחרונה היא סיפורו הקצר של מופאסאן, מה שפתח בפני הסטודנטים מרחב יצירתי יוצא דופן בנושא המקור והחיקוי.

שרון קרן, ראש המחלקה לעיצוב תכשיטים בשנקר, מסביר:"אחת הסיבות המרכזיות להתפתחות תחום תכשיטי האופנה, היא הדרישה לתכשיטים זולים במראה הנוצץ המאפיין יהלומים אמיתיים. במאות ה-18 וה-19 חיקו פריטים אלו בצורה מדויקת את תכשיטי היוקרה, אך הם נחשבו נחותים והבדילו בין הבורגנות לאריסטוקרטיה. האופנה של ימינו, המתחדשת תדיר ומחפשת ללא הרף אחר בשורות מקוריות, מצאה קרקע פורייה בתכשיטים ובאביזרי האופנה כתוספת למראה השלם (total look) והמעודכן. ואם לא די בכך, תכשיטי האופנה הפכו בעצמם מקור השראה וחיקוי לתכשיטי היוקרה.

היפוך יוצרות זה היווה את נקודת התחלה לתהליך אותו התבקשו הסטודנטים לחוות בשימוש באבני הסוורובסקי, העשויות זכוכית מלוטשת בטכניקות ייחודיות המעניקות לה מראה קריסטלי יוקרתי. "

תערוכת "המחרוזת" תוצג בין ה-21 לינואר עד ה-5 בפברואר בגלריה "לורבר" בשנקר

(בנין מיטשל, רחוב ידע-עם 8), רמת-גן.

שעות הפתיחה: ימים א'-ה', בין 20:00-10:00, ימי ו' - בין 13:00-10:00

BLOG COMMENTS POWERED BY DISQUS