שר האוצר משה כחלון

(נדל"ן)
יו"ר וועדת הכלכלה חה"כ איתן כבל

ועדת הכלכלה דנה בהכשרות בענף הבנייה וגילתה תמונת מצב עגומה, מחסור של אלפי עובדים שרק ילך ויחריף והכשרות לא מספקות; היו"ר כבל: "יש כאוס מוחלט בענף – שערורייה שלא הצלחנו לקבל נתונים ברורים. משרד העבודה: יש 11,700 אתרי בנייה פעילים מדווחים ורק 9,078 מנהלי עבודה – לא יודעים עוד כמה אתרים לא מדווחים ישנם; התאחדות בוני הארץ: כ-3-5 בודקי עגורנים צריכים לבצע 3,000 בדיקות בכל הארץ; לשכת המהנדסים: יש בדיקות שנעשות בטלפון; יוזמי הדיון ח"כ טרכטנברג ופולקמן: התמונה עגומה ומזעזעת, אין הכשרות והעסק לא עובד"

(הדופק הפוליטי)
ניר ברקת, ראש עיריית ירושליים

גזירות האוצר לירושלים - על מה אנחנו נאבקים? - בעקבות סירוב משרד האוצר לסייע לירושלים העירייה תיאלץ לבצע קיצוץ רוחבי שמשמעותו פיטורי אלפי עובדים בכל העיר וקיצוץ משמעותי בתמיכות במוסדות התרבות, הספורט, הרווחה והחינוך. עיריית ירושלים חושפת הבוקר (ג') את הגזירות שמטיל האוצר על תושבי העיר בעקבות סירובו להעביר את התקציב לירושלים לשנת 2017. משמעותן המיידית של גזירות האוצר היא אלפי מפוטרים בעיר ופגיעה אנושה בשירותים שמספקת העירייה לתושבים.

(הדופק הפוליטי)
מדובר בצעד ראשון ביישום החלטת הממשלה לבנות 20,000 מיטות לסטודנטים והקמת מעונות סטודנטים.

משרד האוצר מפרסם באמצעות חברת דירה להשכיר קול קורא למתן סיוע להקמת מעונות סטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה וברשויות מקומיות בהיקף של 80 מיליון ש"ח. המהלך בשיתוף המועצה להשכלה גבוהה והועדה לתכנון ותקצוב שר האוצר, משה כחלון: "פתרונות דיור לסטודנטים הם חלק בלתי נפרד מהמאבק לפתרון משבר הדיור הלאומי. מדובר בצעד ראשון ביישום החלטת הממשלה לבנות 20,000 מיטות לסטודנטים והקמת מעונות סטודנטים. הצעד הזה יסייע בהגדלת ההיצע עבור אוכלוסיית הסטודנטים ובהפחתת הלחץ ממרכזי הערים האוניברסיטאיות"

(הדופק הפוליטי)
ח"כ עפר שלח: "כחלון יש לי וביבי לא קיים" צילום: אלעד גוטמן

איש היה במשרד האוצר בירושלים, משה כחלון שמו. והאיש חביב על הבריות, חיוכו רב קסם ודיבורו ביישני. אבל לא רק בגלל זה הכל מחבבים אותו: השר כחלון, בניגוד לקודמיו בתפקיד שחשבו שתפקידם הוא לשמור על הקופה הציבורית, הוא נדיב ידוע. הם התפרסמו כמי שענו לכל מי שתבע דברים לא ראויים בתשובה הקרויה על שמו של יגאל הורביץ, "אין לי". השר משה, חביב הבריות, הוא "כחלון יש לי".

(הדופק הפוליטי)
מיסוי הקיבוץ המתחדש - חישוב חבות המס בידי הקיבוץ, תעשה שלא באופן יחסי שווה, אלא בהתאם להכנסה שהתקבלה בידי כל חבר וחבר

הועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי של הכנסת אישרה פה אחד את הצעת החוק בעניין מיסוי הקיבוץ המתחדש הועדה המיוחדת לצדק חלוקתי ולשוויון חברתי של הכנסת אישרה היום פה אחד את הצעת שר האוצר משה כחלון, רשות המיסים וביטוח לאומי בעניין מיסוי הקיבוץ המתחדש.

(מאמרים - כלכלה)
שר האוצר משה כחלון: הרפורמה בשוק הבנקאות שעברה היום היא לא פחות מהיסטורית עבור אזרחי מדינת ישראל

אושרה לקריאה שניה ושלישית הצעת שר האוצר להגברת התחרות וצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל - ועדת הרפורמות אישרה היום (ג') לקריאה שניה ושלישית את הצעת שר האוצר, משה כחלון להגברת התחרות ולצמצום הריכוזיות בשוק הבנקאות בישראל. החוק מתבסס על דוח הוועדה להגברת התחרות בשירותים בנקאיים ופיננסיים נפוצים בראשותו של עו"ד דרור שטרום, אשר מונתה ביוני 2015, על ידי שר האוצר משה כחלון ונגידת בנק ישראל קרנית פלוג ("ועדת שטרום"). שר האוצר, משה כחלון: " אחריי עשרות שנים שבמהלכן המערכת הבנקאית בישראל הפכה ריכוזית יותר ויותר ומספר הבנקים רק הצטמצם, אנחנו משנים את הכיוון. הרפורמה שעברה היום היא לא פחות מהיסטורית עבור אזרחי מדינת ישראל. במהלך הדרך היו הרבה אנשים שהרימו גבה ולא האמינו שנצליח, אנחנו האמנו וידענו לאורך כל הדרך. אני בטוח כי הרפורמה הזו תגדיל את התחרותיות במערכת הבנקאית, תכניס שחקנים קטנים וחזקים ובסופו של דבר תביא גם לירידת מחירים".

(כלכלה צודקת)
חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ)

יו״ר השדולה למאבק בעוני, חבר הכנסת אילן גילאון (מרצ), תקף את אישור חוק התקציב הדו-שנתי בממשלה, רגע לפני הבאתו להצבעה במליאת הכנסת.