התנועה לזכויות דיגיטליות על פסה"ד ניר עזרא: "העליון עשה צעד מכריע בשמירה על הפרטיות בעידן הסייבר". בפסיקה חדשנית כתב השופט רובינשטיין: "בית ללא מנעול אינו הפקר- וכך הדין במחשב". עוד קבע ביהמ"ש כי כניסה לאתרים תוך התעלמות מאיסורים בתנאי השימוש לא יחשבו כעבירה פלילית

קרא עוד...

פרופ' אביעד הכהן דקאן ביה"ס למשפטים והמרכז האקדמי שערי מדע ומשפט התייחס הערב להחלטת שופטי בג"צ לדחות את העתירה כנגד החלטת היועמ"ש שלא להעמיד לדין את מחברי הספר "תורת המלך"

קרא עוד...

שרת המשפטים ופרקליט המדינה לקראת פרסום שינוי בהנחיה 2.5 - שחסמה עד עתה טיפול בתלונות שווא. משפטנים: ההנחיה הקיימת - הגורם מס' 1 למגפת תלונות השווא. אלפי תלונות שווא של נשים נגד בעליהן מוגשות מידי שנה למשטרת ישראל.

קרא עוד...

נדחה ערעורם של כלבו חצי חינם הוד השרון ועובדים בחברה על גזר דין באשמת הזרמת שפכים וזיהום נחל קנה • בית המשפט קבע כי על המערערים לשלם כ-חצי מיליון ש"ח בשל זלזולם בהוראות מפורשות שקיבלו מהמפקח הרשמי וביצוע עבודות קידוח שפגעו בקווי ביוב

קרא עוד...

רגע לפני שאתם חשים שעולמכם חרב עליכם ונכנסים למרה שחורה, חשוב שתדעו שרישום פלילי הוא מצב שיכול להיות הפיך. כן, ניתן למחוק אותו ובסיוע עורך דין פלילי תמצאו שיש מגוון דרכים לעשות זאת.

קרא עוד...

כשאתה מוצא את עצמך מואשם בעבירה פלילית במדינה זרה ששפתה איננה שפת האם שלך, חוקיה אינם מוכרים ונהירים לך, ואתה נמצא שם לבדך, ללא אף אחד שתוכל להסתייע בו (או אפילו לבכות על כתפו) – המושג 'מצוקה' מקבל משמעת חדשה. החדשות הטובות הן שיש מי שיסייע לך. מי עלול למצוא את עצמו מואשם בעבירה ומה עושים אם נתפסים?

קרא עוד...

מערכת המשפט הצבאית גילתה התחשבות יוצאת דופן בקצין אשר השתמש בסם במהלך השירות הצבאי על רקע התמודדות עם אובדן קשה.

קצין צה"ל, המשרת ביחידה עורפית, הורשע, לפני ימים אחדים, בבית הדין הצבאי, בעבירת שימוש בסם מסוכן מסוג קנביס. למרות הרשעתו, לאור נסיבותיו האישיות, הוחלט באופן תקדימי כי לא יורד בדרגה.

ככלל, מדיניות צה"ל, בכל הקשור לעבירות סמים, לא מבחינה בין סמים קלים לקשים. צה"ל נוקט ביד קשה ולא מתפשרת בהשוואה למערכת האזרחית. הפער בולט במיוחד ביחס לעבירות שימוש והחזקה של סמים קלים לצריכה עצמית. בעוד שבמערכת האזרחית היחס לצריכת סמים לשימוש עצמי הוא ליברלי עד כדי אי הגשת כתב אישום כשמדובר בכמויות מזעריות, הפרקליטות הצבאית תגיש כתב אישום בגין כל עבירה על פקודת הסמים המסוכנים, גם על שימוש חד פעמי בסם מסוג קנביס במסגרת חופשה באזרחות. רמת הענישה כוללת בד"כ רכיב של מאסר בפועל, הורדה בדרגה ולעיתים גם שחרור מצה"ל (בוועדת סמים) ונטילת הזכויות המגיעות למשתחרר בכבוד.

במקרה של סגן י', הפרקליטות הצבאית גילתה התחשבות יוצאת דופן כלפיו לאור נסיבותיו האישיות.סגן י' משרת כקצין ביחידה עורפית. כבן למשפחה ערכית קיבל חינוך למצוינות ולתרומה משמעותית ושאף לשירות ביחידה קרבית. אולם, לאור בעיות רפואיות שהתגלו לפני הגיוס נפגע הפרופיל של י' והוא שובץ ביחידה עורפית. חרף האכזבה י' לא איבד מוטיבציה והפך לקצין מוערך.למרבה הצער, במהלך השירות הצבאי אביו של סגן י' נפטר במפתיע בנסיבות טראגיות. זמן קצר לאחר מות האב נתפס הקצין משתמש בסמים בעת חופשה. הקצין הצעיר, התקשה להתמודד עם האבל שחש, הנסיבות הנפשיות המורכבות הללו הובילו אותו לקבל את ההחלטה האומללה.

עוה"ד דנה נוף, שייצגה את הקצין, מסרה כי "המקרה של סגן י' "חריג בנוף בתי הדין הצבאיים". י' בילה, בעת חופשה, בפאב שלא במסגרת צה"לית ונתפס מעשן סמים בחברת צעירה. הוא הודה במעשה בהזדמנות הראשונה, שיתף פעולה עם גורמי החקירה והביע חרטה כנה. ממכתבי ההמלצה שהוצגו בפני בית הדין הצבאי, עולה שהקצין מוערך מאוד על ידי מפקדיו והוגדר על ידם כאחראי, מסור ואכפתי גם לאחר הטרגדיה שפקדה אותו. "לאחר שהצגנו בפני הפרקליטות הצבאית את הנסיבות המיוחדות שהובילו לאירוע, גילו הפרקליטות ובית הדין הצבאי התחשבות."

על הקצין נגזרו 24 ימי מאסר בפועל, תקופת מאסר על תנאי בה יהיה נתון לבדיקות סמים אקראיות, אך, באופן תקדימי, נמנעה הורדתו בדרגה. מגזר הדין עולה כי הקצין היה נכון לקבל עונש מאסר ארוך יותר ובלבד שלא יורד בדרגתו. עו"ד הדין דנה נוף הוסיפה כי "הפרקליטות הבינה את מורכבות המצב וכך נחתמה עסקת טיעון צודקת וראויה."

לאחר שתסתיים שהותו בכלא, יוכל סגן י' להמשיך לשרת, לתרום למדינה ולהתקדם בפיקוד הצה"לי.